Prepletanje niti preteklosti v sedanjosti

V okviru projekta »Prepletanje niti preteklosti v sedanjosti«, ki je potekal od aprila do decembra 2009, je bilo izvedeno evidentiranje oblačil, kulinarike (jedi), tradicionalnih znanj, navad, duhovne kulture, pripovedništva na območju izvajanja projekta, izvedenih je bilo šest srečanj in povezovanj mladih ter starejših o načinu dela nekoč, o izdelovanju oblek, kuhanju starih jedi in šestdnevno spoznavanje kulturne dediščine in izročil (pripovedništvo, prazniki, preživljanje prostega časa, večerov v družinskem krogu), oblikovana brošura, ki vsebuje zbrane pripovedi ljudi s terena o življenju v prvi polovici 20. stoletja na območju izvajanja projekta.
 
Skozi projektne aktivnosti so se mladi seznanili z bogato kulturno dediščino, s tradicionalnimi znanji, z navadami, s kulinariko, z oblačilno in duhovno kulturo območja.
 

 
Prepletanje niti preteklosti v sedanjosti
 
Na območju občin Šentjur, Slovenske Konjice, Vitanje, Zreče in Oplotnica je ohranjena bogata kulturna dediščina, ki pa jo predvsem mladi, ki v veliki meri prevzemajo navade mestnega življenja, največkrat niti ne poznajo oz. vedo zanjo. Namen projekta je bogato kulturno dediščino (tradicionalna znanja, navade, šege, kulinariko in oblačilno kulturo) ohraniti in prenesti predvsem na mlade generacije.
 
Aktivnosti projekta so evidentiranje, izvedba srečanj z namenom prenosa znanj na ciljne skupine (ljudje tretjega življenjskega obdobja, otroci, mladostniki, širša javnost, tudi brezposelni), šestdnevno spoznavanje kulturne dediščine in izročil in oblikovanje in izdaja brošure.
 
Glavni cilj je ohranitev znanj in vedenja o načinu življenja nekoč skozi spoznavanje kulturne dediščine, obenem pa vzpostaviti stik med mladimi in starejšo generacijo ter negovati vezi, ki se bodo spletle med njimi.
Zavod Etno Eko je vodilni partner. V projektni skupini so še OŠ Slivnica pri Celju, Zveza kulturnih društev Šentjur, Folklorno društvo Šentjur in OŠ Hruševec Šentjur. Projekt traja od aprila do septembra 2009.
 
Skupna vrednost projekta je 7.250 € (z DDV). Stopnja sofinanciranja skupnih upravičenih stroškov projekta, ki ga sofinancirajo EU, MKGP in LAS je do 100 %, višina odobrenega zneska sofinanciranja je do 6.875 €.
 

SHIFT + A